Könyvajánló

Kiadó:
Helikon
ISBN:
963 208 483 7
Kiadás éve:
1997
Mű a katalógusban:

Az emberi kaland

Életrajzi adatai szerint Hankiss Elemér bölcsész, szociológus, filozófus, értékkutató, irodalomtörténész, 1990-1993 között a Magyar Televízió elnöke. Számomra azonban Hankiss Elemér sokkal több e lexikonszerű meghatározásoknál: Hankiss Elemér a gondolkodó ember. Érdeklődése homlokterében hol magyar társadalmi problémák, hol pedig egyetemes érvényű civilizációs kérdések állnak. Az 1997-ben megjelent Emberi kaland című műve az utóbbi kategóriába tartozik, és bátran ajánlható mindazoknak, akiket az élet értelmének, az ember világban betöltött szerepének, a transzcendenciának, az európai műveltségnek és kultúrának a problémái izgatnak. Hankiss műve sem nem érthetetlenül filozofikus, de nem is populista; stílusa nemcsak cizelláltan egyszerű, de kimondottan olvasmányos.



Dr. Pilkhoffer Mónika egyetemi adjunktus, PTE BTK Történettudományi Intézet, Modernkori Történeti Tanszék A szerző nem ígéri, hogy az általa feltett rengeteg, olykor meghökkentő kérdésre tudja is a választ; széleskörű műveltsége, hihetetlen olvasottsága, angol, francia és német nyelvű munkákban való jártassága segítségével ugyanakkor különböző értelmezési lehetőségeket kínál. Az Emberi kalandban éppen ezért számos tudományág tetten érhető az elméleti fizikától a biológián, a történelmen, a művészettörténeten, a vallástörténeten, irodalomtudományon, a filozófián, a szociológián keresztül a pszichológiáig. Legkedvesebb fejezetem a Trivialitások világa címet viseli, melyben Hankiss Elemér azt fejtegeti, hogy a parfümök színének, illatának, használatának, vagy épp a parfümreklámok szimbólumainak milyen mélyebb, olykor szakrális vagy mitologikus jelentése van, melyek segítségével az élet mulandóságával és értelmetlenségével, félelmeinkkel vagy a szabadság hiányával szemben védekezünk. A könyv központi kérdése, hogy miként próbál meg az ember létezésének minden pillanatában egy bacilusokkal és járványokkal, természeti katasztrófákkal és háborúkkal, zűrzavaros emberi kapcsolatokkal, veszélyekkel és félelmekkel terhes univerzumot otthonos, biztonságos, a szabadság és méltóság érzését biztosító hellyé változtatni. Mit tudunk kezdeni a térrel és az idővel? Milyen szimbolikus és morális védőburkokkal vesszük körül magunkat, hogy fent tudjuk tartani magunkban azt a hitet vagy illúziót, hogy mi vagyunk a világ közepe? Miért játszanak vagy viccelődnek az emberek, és mi a művészet, a szépség szerepe az idegen világgal folytatott küzdelemben? Nos, akit ezek és az ehhez hasonló kérdések foglalkoztatnak, vágjon bele az Emberi kalandba!

 

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2013. november 11-én hétfőn, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!