Bezár
Chat a könyvtárossal (Nem elérhető)

Gyógyítás és tudás - kiállítás

nyitókép

Gyógyítás és tudás című kiállításunk orvosi eszközök és orvostudományi oktatási szemléltető anyagok révén nyújt betekintést a közelmúlt orvosi gyakorlatába.  

A kiállított tárgyak nem csupán a gyógyítás eszközei, hanem az emberi találékonyság és kitartás lenyomatai is, amelyek emlékeztetnek arra, hogy a tudományos fejlődést mindig az emberi kíváncsiság és a jobb élet iránti vágy hajtotta.  

Mindazok számára, akiket bővebben érdekel a gyógyítás tudományának és gyakorlatainak fejlődése, készítettünk az orvostudomány kultúrtörténetéről egy rövid áttekintést. 

Az orvoslás története évezredekre nyúlik vissza, a kezdete az önmegismerés folyamatával fonódik össze. Eleinte a gyógyítási módszereket a véletlen helyzetek alakították, és kulcsszerepe volt a kísérletezésnek és az utánzott gyakorlatoknak. Az ismeretek fokozatosan fejlődtek és öröklődtek nemzedékről nemzedékre. Az őskorban a sérülések, betegségek kezelésére ösztönösen talált megoldásokat az ember, tudását tapasztalati úton szerezte. Az adott körülmények között hatékony eljárások voltak a sebkezelésre, vérzéscsillapításra és az idegentestek eltávolítására.  

A történelem előrehaladásával a tapasztalatok gyarapodásának köszönhetően egyre jobban megértette az ember a saját működését. A gyógyítás fejlődéséhez az egyéni megfigyelések mellett a kultúrák közötti tudáscsere is hozzájárult. Az ókori civilizációk, például Egyiptom, Mezopotámia, India és Kína, saját orvosi rendszereket alakítottak ki, az általuk használt módszerek közül sok elem napjainkban is ismert és alkalmazott.  

Az orvostudomány elméleti hátterét ókori görög és római orvosok, Hippokratész és Galénosz alapozta meg. A középkorban azonban az orvostudomány háttérbe szorult, és inkább a vallási megközelítés került előtérbe. A reneszánsz korában újra fellendült a tudományos kutatás, és a szövegkritikai elemzés révén a régi orvosi művek újból elérhetővé váltak. Andreas Vesalius, a reneszánsz egyik legnagyobb anatómusa, az ókori hagyományokat felülvizsgálva új alapokra helyezte az emberi test tanulmányozását. 

A modern korban a természettudományok fejlődésének alapja az egzakt megismerés lett, és a hangsúly a bizonyításra helyeződött. A tudományos gondolkodást, valamint a kultúra számos területét a realizmus határozta meg. A spekuláció elhagyása új módszereken alapuló felfedezésekhez vezetett, amelyek gyökeresen megváltoztatták az orvostudomány fejlődését, valamint megalapozták a modern gyógyászatot. 


A kiállítást és a fotókat készítette: 

Kádár Johanna, Eby Varghese Anna 

 

Helyszín: 

Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont, 0. szint, aula (a regisztráció mellett)

 

Pécs, Universitas u. 2/A

Trackback link:
logo

Adatainak védelme fontos számunkra - a választás az Öné.

Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?

Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!

(*) Szükséges elemek

Egy olyan weboldal használatához, mint amilyen a miénk is, elengedhetetlenül szükséges bizonyos elemek elhelyezése a böngészőjében arra az időre, amíg oldalunkat látogatja. Ha ehhez nem járul hozzá, sajnos nem tudjuk megjeleníteni Önnek honlapunkat.

Az ügyfelek visszajelzései - mondják el véleményüket

A visszajelzések űrlapjai, az előugró felmérések és az adatok követése segít megérteni, hogyan használják szolgáltatásainkat és webhelyeinket, valamint rajtuk keresztül lehetőséget biztosítunk a visszajelzésre is.

Hibaelhárítás - segít nekünk azonosítani és megoldani a problémákat

Annak érdekében, hogy jobban megértsük a tapasztalataikat, az online viselkedésével kapcsolatos adatokat gyűjtünk a hibák azonosítására és azok megoldására.

Ha a későbbiekben meg akarja változtatni a beállításokat, kattintson az oldal alján található hivatkozásra!