A történelem iránt szenvedélyesen érdeklődő emberként magától értetődő volt, hogy egy a történelemhez szorosan kötődő olvasmányt választok bemutatásra. Végül Hahner Péter történelmi tévhitekről szóló könyvére esett a választásom, amely könnyed, élvezetes és igencsak olvasmányos stílusban íródott, emiatt nemcsak a tudós társadalom, hanem a nagyközönség is bátran forgathatja. A sorozat jelenleg már három kötetet számlál, ennek ellenére még mindig élnek olyan sztorik a köztudatban, amelyek magyarázatra szorulnának. A könyv olvasása közben döbbentem rá, hogy a történelmet mennyi téves sztereotípia lengi körül. Hiszen a benne szereplő események, történetek többsége mindenki által ismert, mindenki hallott róla, mindenki tudja, mindazonáltal legtöbbször érdemes a gyanakvás eszközével élni és feltenni a következő kérdést valóban így játszódott le minden.
A könyv időrendben halad az emberiség kialakulásától egészen napjainkig kalauzol bennünket, olyan ismert történelmi legendákról rántja le a leplet, mint például a rómaiak lerombolták Karthágót és sóval hintették be a helyét, Nagy Lajos királyunk idejében három tenger mosta Magyarország partjait, Dugovics Titusz hősi halála, illetőleg Napóleon magassága vagy XIV. Lajos szállóigévé vált híres kijelentése. A könyv igazi értéke abban keresendő, hogy megingatja a biztosnak vélt tudásunkba vetett hitünket, tűnődésre, utánjárásra késztet vagy ráeszmélhetünk: nem minden úgy van, ahogy azt az iskolában tanították. A történelmi tudásunk, az igazságba vetett hitünk a jövőben is változni fog, mivel a történettudomány egy gyorsan fejlődő ágazat, napról-napra, évről-évre új információk birtokába kerülhetünk, ami közvetve formálja át világképünket. Tanulság, nem minden az aminek látszik, soha ne ítéljünk elhamarkodottan, mindig éljünk a gyanú legapróbb szikrájával.
Nos, aki egy érdekfeszítő és lebilincselő történetekkel teli könyvet szeretne elolvasni vagy csak éppen a tudását akarja letesztelni, annak bátran merem ajánlani Hahner Péter könyvét, mivel garantáltan nem fog csalódni benne.
Pálfi Ádám
egyetemi hallgató
Pécsi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar