Nem is olyan hálás dolog Neil Gaiman bármelyik könyvét ajánlani. Aki olvasott már bármit ettől a csak popzenészekkel mérhető népszerűségű és kifejezetten rocksztár-karakterű kiváló brit írótól, az pontosan tudja, hogy Gaiman zseni, és hogy az őt övező valódi rajongás olyan teljesítménynek és – a különféle közösségi oldalakon és blogokon napi szin¬ten is nyomon követhető – emberi kvalitásoknak szól, ami csak kevesek sajátja, és így gondolkodás nélkül veszi kézbe bármelyik művét a Soseholtól az Amerikai istenekig. Aki viszont (még?) nem ismeri Gaimant, és különösen ha netán nem áll tőle távol némi sznob távolságtartás az első látásra nem „elég magasnak” vélt irodalmi (történetmesélő) zsánerek és médiumok iránt mint amilyen a fantasy, a horror, a sci-fi, a tündérmesék, a képregények, a sorozat-forgatókönyvek vagy épp a számítógépes játékok, mondván mindezek persze borzasztó szórakoztató dolgok (lehetnek), sokan is fogyasztják őket, de hát „mégiscsak ponyva!” – nos, őket nehéz lenne meggyőzni ennek ellenkezőjéről.
A legegyszerűbb megoldás így mégiscsak az marad, hogy átugorván saját sznobériánk vagy rögzült vélelmeink lécén, elkezdünk spontán Gaimant olvasni. És ha már, akkor mért ne tennénk frissen megjelent regényével, az Óceán az út végénnel?
Nem azért, mert tipikus Gaiman-műről van szó (mert nincs, bár ilyen talán nincs is), hanem mert letehetetlen, mély és „mag(v)as” – pedig „csak” mese. Felnőtt mese. Egy kisfiú története és egy felnőtt emlékei. Azoknak szól, akik emlékeznek arra, hogy voltak gyerekek, és azoknak, akik nem értik, hogy miért nem emlékeznek rá. Azoknak, aki tudják, hogy szörnyből sokféle van, de az ember maga válogatja meg melyiktől fél és melyiktől nem. És azoknak, akik magukat felnőttnek hiszik, pedig felnőttek nincsenek is. Egyetlen egy sincs.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2013. november 11-én hétfőn, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!