Húsvéti vitrinkiállítás

nyitókép
Az áprilisi vitrinkiállításunk témája a Húsvét és a húsvéti népszokásaink, dekorációs ötletek, locsolóversek. 

Húsvéti nyuszi

A húsvéti nyuszi népszerű modern eleme lett világszerte a húsvéti ünneplésnek a gyerekek legnagyobb örömére. A nyuszi jelképezi a húsvétot, és finom csemegéket, festett tojásokat, csokoládét hagy maga után a kertben, amiket a nagy tojáskeresés során megkereshetnek Húsvétvasárnap reggelén. Nem mindenkinek van kertje, de a tojáskeresést egy kis kreativitással bárhol meg lehet szervezni. Ez a hagyomány eredetileg Németországból indult, és viszonylag újnak számít Magyarországon.



Hagyományos húsvéti ételeink

A hagyományos húsvéti ételeink közé tartozik a sonka, főtt tojás, fonott kalács, torma és a bárány. Húsvétkor a nagyböjt után végre bőséges és tápláló ebédet vehettek magukhoz az emberek, amelyet ünnepi keretek között fogyasztottak el. A keresztény néphagyomány szerint nagypéntek a halfogyasztás ideje, és csak vasárnap kerül hús az asztalra. A tojásokat gyakran a sonka főzéséhez használt vízben főzik, majd ecetes öntettel fogyasztják. Mellé retek- és hagymaféléket és mustárt kínálnak, desszert gyanánt pedig diós vagy mákos süteményeket, tortákat készítenek. A modern kor elhozta a boltban kapható csokitojásokat, és idővel ezek is az ünneplés részévé váltak.


Tojásfestés

A tojásfestés világszerte népszerű húsvéti szokás, és ez alól Magyarország sem kivétel. Különféle technikákkal, egyszerű formákkal és színekkel történhet a festés, illetve Magyarországon a tájegységeire jellemző motívumokkal.

Locsolkodás

A locsolkodás az egyik legnépszerűbb húsvéti szokás, amelyet városokban és falvakban is gyakorolnak. Húsvéthétfőn a fiúk meglocsolják a lányokat kölnivel – vagy a hagyomány szerint egy vödör vízzel –, és a lányok cserébe festett tojásokkal, házi süteményekkel és némi alkohollal kínálják őket. Locsolóverseket vagy rögtönzött humoros verseket is szokás mondani. A vízzel való locsolkodás és a tojás ajándékozása termékenységi jelképek, amelyek még a kereszténység előtti időkből származnak.


Forrás: https://welovebudapest.com/en/toplist/4-top-hungarian-easter-traditions



Helyszín: Tudásközpont 0. emeleti aula, Regisztráció mellett

Fotó: Szemes-Révész Enikő Evelin

Anyagok összeállítása: Pató Diána

A kiállítás anyagát rendezte: Pató Diána, Szemes-Révész Enikő Evelin


Trackback link: