„…messzeringó gyerekkorom világa.
Belőle nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága
s remélem, testem is majd e földbe süpped el.”
Radnóti Miklós e sorait mondogatom magamban ha csodálatos szülővárosom bármikor eszembe jut. Ezek a szavak kavarognak bennem akkor is, ha Bátaszéknél rákanyarodok az 55-ös útra, ahonnan már tényleg csak egy ugrás Baja. Radnóti pontosan azokat az érzéseket fogalmazta meg, amelyeket a saját szavaimmal nem tudnék kifejezni. Nehéz leírni, hogy mi-minden hatalmába kerít, amikor Major Máté: Egy gyerekkor és egy kisváros emléke című könyvét újból és újból elolvasom. A Sugovica parti város 1904-1922 közötti hangulatáról, épületeiről, az ezekkel szoros kapcsolatban álló, főként polgári, családok életéről és szokásaikról szól a könyv. A ferenc-józsefi békeidők utolsó éveiben készített „pillanatfelvétel” érdekessége, hogy a szereplők leszármazottai jó ismerőseink voltak és a benne rögzített értékek, fények még évtizedekig jellemzők voltak a településre. Ezért is volt alkalmas Baja, hogy olyan filmeket forgassanak itt, mint a Pacsirta (1965), az Aranysárkány (1966), a Hatholdas rózsakert (1978).
Az általános iskola ahol – akárcsak a könyv szerzője – nyolc éven keresztül koptattam a padokat kívülről-belülről megőrizte formáját és hangulatát. A berendezése pont olyan volt, mint amely a könyvben szerepel, csak az utcát – amelyre ablakai néznek – nevezték el közben Szamuely Tiborról, de bizton állíthatom, hogy mindenki a korábbi Szent Antal utcaként emlegette.
Major Máté építész volt, így a város épületeit a szakember szemével is láttatja. A sok elhibázott átalakítás ellenére – melyekre könyvében felhívta a figyelmet –, Baja kedves és szeretetre méltó tudott maradni. A 80-as évek elején aztán, ki tudja milyen okból, a városképet több helyen végérvényesen „sikerült” elrontani. Eltűnt a Déri-kert aranyhalas medencéje, a Jelky András szobor körüli park, a Vörösmarty Mihály utcai boltok illatukkal, hangulatukkal, és néhány girbe-gurba utcácska, melyek mind-mind üzentek valamit...
Nem kímélte meg ez a változtatás a Baja legpatinásabb, platán sorral ékes Szent Antalról elnevezett utcáját sem, ahol a most bemutatott könyv borítóján szereplő ház – valamilyen csoda folytán – még mindig áll. Ezt kerestem fel, és bejárati kapujának kilincséhez támasztottam a sok-sok éven át hőn áhított és végül tényleg kalandos úton birtokomba került könyvet, hogy megörökíthessem magunkat a Mindenkép(p)en olvasunk kiállítás számára.
Dr. Gracza Tünde
PTE
Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, Pekár Mihály Orvosi és Élettudományi
Szakkönyvtár vezetője
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!