Arthur Koestler Sötétség délben című regényének vitathatatlanul a XX. század legfontosabb könyvei között a helye. Igazi „európai” mű: a Budapesten született szerző németül írta meg Párizsban, majd 1940-ben Londonban jelent meg. Amikor a boltokba került, Koestler, mint afféle gyanús bevándorló, a pentonville-i börtön foglya volt. A rövid, drámai történet azt mutatja be, milyen következményekkel jár, ha valaki elfogadja ártatlan emberek politikai okokból történő elpusztítását. Konkrétan a szovjet politikai perek világát idézi fel: a bebörtönzött bolsevik vezető visszaemlékezik múltjának különböző epizódjaira, és ráébred, hogy csak azt az utat járja be, amelyet ő jelölt ki mások számára. A regény megelőzte korát: megjelenésekor a nyugat-európaiak többsége még nem örült, hogy felhívták a figyelmet a náci Németországgal harcoló szövetségesének, a sztálini Szovjetuniónak embertelen politikai gyakorlatára.
Pár év múlva azonban a Sötétség délben olyan híressé vált, hogy Lucreţiu Pătrăşcanu, a romániai koncepciós perek egyik kommunista áldozata ellen az volt az egyik vádpont, hogy elolvasta ezt a könyvet. Magyarországon csak közvetlenül a rendszerváltás előtt jelenhetett meg.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!