Két szempontból találtam érdekesnek Gore Vidal Teremtés című művét. Egyrészt azért, mert a Kr. e. V-VI. század történéseit a könyv főhősének, az athéni perzsa követnek, Kűrosz Szpitamának a visszaemlékezésein keresztül mutatja be. Ezzel eltér a történelemkönyveink látásmódjától és nem a görögök szemszögéből meséli el a görög-perzsa háborúk korának eseményeit, hanem az „ellenség” oldaláról néz vissza a múltra. Itt nem az európai értékrend és kultúra gyökereit hordozó, a demokráciát feltaláló görögök a hősök, és nem a vad, barbár, gyengékre támadó, ázsiai horda látszatát keltő perzsák a gonoszok. Valljuk meg, hogy hajlamosak vagyunk mi is így látni a történelmet, de ez nem a mi hibánk.
Történelemkönyveink egyértelműen a görög fél oldaláról elemzik az eseményeket (a Perzsa Birodalom történelmével, kultúrájával vajmi keveset foglalkoznak) és a modern filmipar egyes termékei sem segítenek minket az objektív nézőpont megtalálásában (itt gondolok például a nagy népszerűségnek örvendő „300” c. filmre).
Ez a sajátos megközelítés már önmagában is értékessé és különlegessé tenné Gore Vidal művét, de ennél még többet ad az olvasónak az író. A főhős izgalmas élettörténetét meg-ismerve nem csak a történelem egy szelete tárul fel előttünk, hanem Kűrosz Szpitama utazásainak köszönhetően megismerkedhetünk az ókori kelet nagy kultúráival és ki-emelkedő gondolkodóival (Buddha, Lao-ce, Konfuciusz). Perzsia, India és Kína földjét járva Kűrosz Szpitama – aki egyébként Zoroaszter, a nagy vallásalapító unokája – az embert megmozgató egyik legfontosabb kérdésre adott választ is kutatja: ki teremtette a világot, hogyan keletkezett a világ?
Gore Vidal műve rámutat, hogy az ember a kezdetektől fogva keresi az utat a Teremtőhöz (legyen az akár fizikai jelenség, akár szellemi lény és hívjuk akárhogyan is). Minden kor embere megtalálta a maga válaszát (válaszait) a lét értelmének kérdéseire. Mi – ahogy egyébként a régiek is a maguk korában – azt gondoljuk, hogy a társadalmaink az emberi fejlődés csúcsai. Gondolataink, tudásunk megkérdőjelezhetetlenül magasabb minőséget képvisel, mint a régi nemzedékeké. Gore Vidal rávilágít, hogy ez tévedés: mindig ugyan-azt az utat járjuk, mindig az élet értelmét keressük, csak a díszletek változnak.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!