Bemutatkozás


A könyvtár története

 A Pécsi Pedagógiai Főiskola Könyvtára, 1948-1961

A Könyvtár a főiskolával egy időben alakult meg 2000 kötetes állománnyal.  1950-ben költözött a főiskolával együtt a volt jezsuita gimnázium épületébe.

A könyvtár szolgáltatásait ekkor csak a főiskola oktatói, hallgatói és egyéb dolgozók vehették igénybe, vagyis zárt könyvtárként üzemelt.

A Pécsi Tanárképző Főiskola Könyvtára, 1962-1981

1962-ben az anyaintézmény neve, így a könyvtáré is megváltozott, s mint a Pécsi Tanárképző Főiskola Könyvtára működött tovább.

1976-ban törvény szüntette meg a könyvtár zárt jellegét. Ezután ún. "kültagok" is igénybe vehették a könyvtár szolgáltatásait.

A JPTE Tanárképző Kari Könyvtár, 1982-1991

A Tanárképző Főiskolának a Tudományegyetemhez csatolásával a könyvtár önálló egységből, a Janus Pannonius Tudományegyetem Könyvtárának hálózati tagja lett, JPTE Tanárképző Kari Könyvtár néven.

1989-ben a Tanárképző Kar rekonstrukciójával a könyvtár számára is új helyet hoztak létre, ahol a mai napig is szolgálja az olvasók igényeit.

A JPTE Bölcsészettudományi és Természettudományi Kari Könyvtár, 1992-

A Tanárképző Kar kettéválását követően kialakult a Bölcsészettudományi és Természettudományi Kar. Így a könyvtár, mely továbbra is egy egység maradt, a két kar közös könyvtára lett, azonban szervezetileg továbbra is az Egyetemi Könyvtár hálózatába tartozik.

Ebben az időben, 1993-ban került végleges helyére az adományozó kérésére külön kezelt Osztrák Könyvtár is, melynek fejlesztése kizárólag ajándékozáson alapul.

1996-ban jött létre a Társadalomtudományi Szakkönyvtár, ami szervezetileg ma is a kari könyvtárhoz tartozik, de a Rókus utcai Campus egyik épületében kapott helyett.

1997-ben a megalakuló Művészeti Kari Könyvtár számára átadásra került a kari könyvtár zenei, művészeti könyveinek zöme.

2013. február 5-én a PTE BTK-TTK Kari Könyvtárába került a pécsi származású Stein Marcelné Jánosi Engel Rózsa (1910-2000) hagyatékának egy része, ezért a könyvtár kutatótermét róla nevezték el. Az emléktáblát P. Müller Péter egyetemi tanár, dékán-helyettes helyezte el a kutatóterem bejáratánál.

 

Dr. Tóth József, magánkönyvtárának állományát a PTE BTK-TTK Kari Könyvtárra hagyományozta így a professzor halálát követően, az iránta érzett tiszteletből, a könyvtár felvette a PTE volt rektorának nevét. A 2014. március 18-án megtartott névadó és emléktáblaavató ünnepség óta a könyvtár neve: PTE Tóth József Bölcsészettudományi és Természettudományi Kari Szakkönyvtár (továbbiakban PTE TJ BTK-TTK Kari Szakkönyvtár).

2014 nyarán, az akkori Angol-Német-Osztrák Könyvtárból az angol tanszék állománya lekerült a PTE TJ BTK-TTK Kari Szakkönyvtár állományába. Szintén ebben az évben a PTE Filozófia - Politológiai Könyvtár átszervezésének eredményeképpen, a politológia könyvtár teljes anyaga beolvasztásra került a PTE TJ BTK-TTK Kari Szakkönyvtár illetve a PTE EK TK Társadalomtudományi Szakkönyvtár gyűjteményébe, majd 2019-ben a Filozófia Könyvtár állományát is beépítettük.

2020. augusztus 01-től a Bölcsészettudományi Kar új neve Bölcsészet,-és Társadalomtudományi Kar (rövidítve: BTK), így ez nem befolyásolta a PTE TJ BTK-TTK Kari Szakkönyvtár elnevezést.

 

Gyűjtőkör

Az állomány a teljesség igényével reprezentálja a karok mindenkori profiljának megfelelő belföldi kurrens szakirodalmat, a pedagógiai, pszichológiai és módszertani anyagot, a hazai kurrens könyvészeti irodalmat, nemzeti bibliográfiai kiadványokat és szakbibliográfiákat válogatva szerzi be. 


Állományunk összetétele


Törzsállomány (könyvek, időszaki kiadványok, elektronikus dokumentumok):

    -1930 után kiadott könyvek (kölcsönözhető állomány)

    -olvasótermi állomány (nem kölcsönözhető)

    -időszaki kiadványok

    -mikrodokumentumok

    -segédkönyvtári anyag 


Különgyűjtemény:

    -kari kiadványok (oktatók, hallgatók szak és szépirodalmi munkái, történeti értékkel bíró kéziratok, stb.),

    -szakdolgozatok, TDK dolgozatok, disszertációk,

    -Hajdú Péter hagyaték (Finnugor tanszék),

    -XX. századi külpolitikai dokumentumok (német, francia, olasz) (BTK Társadalomtudományi),

    -térképtár (Földrajzi intézet).


Elektronikus könyvtár (adatbázisok, CD-gyűjtemény)

Védett dokumentumok (1900 előtt megjelent könyvek)

Szakkönyvtárak: a speciális szakterületek anyagát gyűjtik

    -Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Germanisztikai Szakkönyvtár és PTE Osztrák Könyvtár (német-osztrák-svájci irodalom, nyelvészet és kultúra)

    -Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Társadalomtudományi Szakkönyvtár (történelem, néprajz, szociálpolitika)

    -Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Földrajzi Szakkönyvtár


Vezető:
Antal Tamás
Telefon:       
 72 / 501-600 / 24156 vagy 72 /) 501-522
E-mail:   
antal.tamas@lib.pte.hu
Cím:       
7624 Pécs, ifjúság u. 6.
Térkép

Kölcsönzőpult / információ:         
72 / 501-600 / 24154 | Fax: 72 / 501-552
Hosszabbítás e-mailben:  
info-btkttk@lib.pte.hu
Hosszabbítás telefonon:      
72 / 501-600 / 24154
Könyvtárközi kölcsönzés e-mailben:    konyvtarkozi.btkttk@lib.pte.hu
Könyvtárközi kölcsönzés telefonon: 
72 / 501-600 / 24353
Internetes katalógus:         
  OPAC
Munkatársak

Nyitvatartás

Facebook