A pécsi Művészeti Kar az ország egyetlen felsőfokú zenei és képzőművészeti képzést integráltan folytató központja. A Művészeti Kar a jogelődök különböző művészeti tanszékeiből 1996-ban alakult meg. A város művészeti hagyományai és progresszív kulturális élete, a tudományegyetemi háttér, a város művészegyéniségei meghatározó alapot biztosítanak a minőségi művészképzéshez.
Az itt folyó magasfokú oktatás egyedülálló módon, tudományegyetemi közegben biztosítja a művészeti képzés legmagasabb szintjét is – a művészeti doktori képzést. Képzéseinkben helyet kapnak a korszakot meghatározó, művészetet érintő mediális technikák, a zenei- és a vizuális művészeti informatika kutatás programjai is. A kar hatszáz növendékével, nyolcvan oktatójával a város, a régió kulturális életének meghatározó alakítója. Művésztanárai, növendékei rendszeres résztvevői, díjazottjai a régió, az ország és Európa művészeti eseményeinek.
A Művészeti Kari Könyvtár 1997 májusában jött létre. 2001-ben megvalósult a Művészeti Kar és a korábban a Zeneakadémiához tartozó Bárdos Lajos Zenetudományi Intézet fúziója. Az Európai Unió által finanszírozott, felújított épületegyüttes egyik gyöngyszeme a megújult Művészeti Kari Könyvtár 2011 szeptemberében nyitotta meg kapuit olvasóközönsége előtt egy különleges megjelenésű, nyerstégla homlokzatú, kétszintes ipari épületben.
A tervező látványos építészeti megoldással, a volt égetőkemencék köré alakította ki a 340 m2 alapterületű könyvtár funkcionális tereit. A könyvtár állományát 25 000 kötet könyv, 48 000 nyomtatott zenei dokumentum (kotta) 6200 db hangdokumentum és 21 kurrens folyóirat alkotja.
A Könyvtár alsó szintjén 4 égetőkemence található. A tervezőknek köszönhetően sikerült megőrizni ezek eredeti állapotát, még a kemencék mennyezetén a kerámiaégetésből visszamaradt fekete só réteg sem lett eltávolítva. A kemencetérben légelszívó, légcserélő berendezések kerültek beépítésre.
Ezekben a terekben, kihasználva azok egyedi hangulatát, melegségét, varázsát, olyan funkciók kaptak teret, mint: Fonotéka, CD-tár, számítógépterem. A 4. kemencében került elhelyezésre a hallgatók által nagyon kedvelt kiállítási katalógusgyűjtemény. E bensőséges terek a hallgatók számára lehetőséget biztosítanak tartalmas visszavonulásra, nyugalomra, olvasásra, zenehallgatásra, internetezésre, dolgozatok írására.
Gyűjtőkör
Magyar és egyetemes művészettörténet
Egyes korszakok és nemzetek művészettörténete
Építészet, szobrászat, kerámia, rajzművészet, művészeti anatómia, textil-és iparművészet, design, festészet, grafika, fotóművészet, mediális technikák
Művészetelmélet, művészetfilozófia, esztétika
Művészetpszichológia, művészetterápia
Néprajz
Múzeumi kiadványok és katalógusok, a Kar művésztanárainak, hallgatóinak kiállítási katalógusai
Magyar és egyetemes zenetörténet
Egyes korszakok zenetörténete
Egyházzene
Magyar népzene
Hangszerismeret, zenei interpretáció
Zeneesztétika
Zenepszichológia, zeneterápia
Kották: szolfézs, zeneelmélet, instrumentális, vokális és karirodalom, zenekari anyagok, kamarazene, egyházi művek, színpadi művek, zeneszerzői összkiadások, partitúrák és szólamkivonatok
Hangzóanyagok: magyar és egyetemes zenetörténet, hangszeres és vokális irodalom, tanlemezek, zenehallgatási anyagok, magyar és más népek népzenéje, elektronikus zene, megzenésített versek, ünnepi válogatások, könnyűzene, jazz, szerzői és előadói gyűjtemények, a Kar művésztanárainak, zenei együtteseinek, szólistáinak hangfelvételei
Általános és középiskolai tankönyvek
Diplomadolgozatok, doktori disszertációk
Kézi- és segédkönyvek
Szakmódszertan: vizuális kultúra, ének-zene, zeneiskolai szolfézs- és hangszertanítás
Számítástechnika, számítástechnikai ismeretek
Verseskötetek
A zene és más tudományterületek kapcsolata
Vezető: | Pilláry Zsófia |
Cím: | Zsolnay Negyed, 7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u.16. |
Térkép | |
E-mail: | |
Munkatársak | |
Nyitvatartás |