A DOI-igénylés alapvetően nem ingyenes. Ugyanakkor az éves tagsági díjat és az egyes azonosítók igénylését a PTE Egyetemi Könyvtár intézi a CrossRef ügynökség felé, így az igénylőre nem hárul anyagi költség.
Mi az a DOI?
A DOI (Digital Object Identifier) az elektronikus dokumentumok egyértelmű azonosítására szolgáló egyedi azonosító. Célja az online környezetben megjelenő publikációk folyamatos elérésének biztosítása és láthatóvá tétele, ezáltal pedig a tudományos élet vérkeringésébe való könnyebb bekerülés.
Több ügynökség állít ki DOI-azonosítókat. A PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpontban működő DOI Iroda az egyik legjelentősebbel, a CrossRef-fel áll szerződéses viszonyban, amely az azonosító alapfunkciói mellett számos saját fejlesztésű szolgáltatással támogatja a DOI-ban rejlő lehetőségek kiaknázását.
A DOI-igénylés alapvetően nem ingyenes. Ugyanakkor az éves tagsági díjat és az egyes azonosítók igénylését a PTE Egyetemi Könyvtár intézi a CrossRef ügynökség felé, így az igénylőre nem hárul anyagi költség.
Melyek a CrossRef ügynökség által kiállított DOI előnyei?
Milyen kiadványokra tud a PTE-s DOI Iroda DOI-azonosítót biztosítani?
DOI-azonosítót olyan kiadványok számára van módunk kiállítani, amelyek a Pécsi Tudományegyetemen polgárainak publikációs tevékenysége részeként keletkeznek.
Mire lehet tőlünk DOI-t igényelni?
A DOI-kiadással a PTE-s szerzők tudományos publikációs tevékenységét kívánjuk támogatni, ezért ilyen azonosítót az MTMT-ben tudományos jelleggel rendelkező művekre van módunk kiállítani.
DOI-val való azonosítását a következő dokumentumtípusoknak javasoljuk:
Milyen kötelezettséget vállal az igénylő?
Minden azonosított objektum egyedi URL-lel, saját weboldallal (landing page) kell rendelkezzen, ahol szerepelnek az ügynökség által kért adatok.
A DOI-t mind az online felületen, mind a nyomtatott példányon – amennyiben van ilyen – fel kell tüntetni.
A PTE Egyetemi Könyvtárnak biztosítania kell a DOI-val ellátott dokumentumok hosszú távú elérését. Ennek érdekében amennyiben nem könyvtári szerveren elhelyezett (például az egyetemi folyóirat-platformon megjelenő) kiadványról van szó, az igénylő hozzájárul ahhoz, hogy a kiadvány a könyvtár által üzemeltetett repozitóriumban, a Pécsi Egyetemi Archívumban (röviden: PEA) is elhelyezésre kerüljön.
A repozitóriumi elhelyezés nem zárja ki azt, hogy a folyóirat saját honlapján is megjelentesse az adott közleményt. A PEA-ban való elhelyezés ettől független előírás.
Az igénylő ezen felül vállalja, hogy eleget tesz az úgy nevezett cross-linking kötelezettségnek. Ez azt jelenti, hogy a kiadvány (folyóirat esetében az egyes tanulmányok) irodalomjegyzékében link formájában feltüntetik minden olyan forrás DOI azonosítóját, melyeket szintén az ügynökségnél regisztráltak. Ez ugyan többlet feladatot jelent, de mivel a kötelezettség minden CrossRef tagra vonatkozik, ezért nagyban hozzájárul a láthatóság növeléséhez, a CrossRef-es DOI-ban rejlő lehetőségek kiaknázáshoz is.
A CrossRef több keresőt is biztosít saját adatbázisához, melyek segítségével ellenőrizhető, hogy a hivatkozott irodalomjegyzékben szereplő közleményeknek van-e az ügynökségnél regisztrált DOI azonosítója:
A DOI-igénylés menete
Milyen egyetemi kiadványok igényeltek 2019 májusig rajtunk keresztül DOI számot?
| 72 / 501-650 / 28042 | ||
E-mail | journals@lib.pte.hu |