Vitrinkiállítás - A mesterséges intelligencia és a jog

nyitókép


Ki felel a mesterséges intelligenciák által okozott károkért?

Robot

A polgári jog szabályai szerint az emberi szereplő tehető felelőssé a robot által okozott károkért, „azonban felmerülhet olyan esetkör is, amikor felelősség nem terhelheti a használót vagy az üzembentartót. Nem tehető felelőssé a robot használója, ha a robot működéséért felelős szoftver programozói hibából/hiányosságból ered a mechanikai probléma - és az ez által bekövetkezett kár. (A szoftver-programozási hiányosságok kapcsán felmerülő kérdésekre már a szerzői jog adhat választ – pl. ha az eszköz szerzői jogvédelem alatt álló szoftverrel működik.)”

 Önvezető járművek

„Önvezető autók által okozott károk esetében a felelős főszabály szerint a károkozó a mesterséges intelligenciával rendelkező jármű üzembentartója.”

 Drónok

„A drónok helyzetét sem jogszabályi környezet, sem a bírói gyakorlat nem rendezi, a drónhasználat
azonban szintén veszélyes üzemnek minősül, használata tehát fokozott veszéllyel járó tevékenység. A drón általi személyi sérülés vagy vagyoni hátrány okozására a légi közlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény légi közlekedésre vonatkozó szabályai az irányadók, azonban a tulajdonost/üzembentartót ez esetben teljes büntetőjogi felelősség is terheli.

A drónhasználat a polgári jog egyéb területén is vethet fel kérdéseket: „A szomszédos lakóépületben folytatott tevékenység engedély nélküli filmre vétele jogsértés bizonyítása végett – ha személyiségi jogot nem is sért – birtokháborítást valósíthat meg.” (EBH 519/2001).”

Forrás: Ferencz Adrienn: Károkozó mesterséges intelligencia – Ki viseli a felelősséget? In: Jogi Fórum 2020.09.15.



A mesterséges intelligenciára épülő technológiákkal szembeni elvárások az Európa Parlament (2020.10.21.) ajánlása szerint: maradjanak emberközpontúak, és emberek alkossák meg őket. Mesterséges intelligencia nem juthat jogi személyiséghez. 


  • Legyenek biztonságosak, átláthatók és elszámoltathatók,
  • Rendelkezzenek biztosítékokkal az elfogultság- és megkülönböztetés-mentesség garantálására,

  • Nyújtsanak módot jogorvoslatra,

  • Legyenek társadalmi és környezeti szempontból fenntarthatók,
  • Tartsák tiszteletben az alapvető jogokat és az adatvédelmi szabályokat.























A kiállítást készítette: Szilágyi Mariann

A kiállítás megtekinthető: 2020. november 04 - 2020. november 30.

Trackback link: