Életrajz
Egyetemünk könyvtára a közelmúltban közel 100, muzeális értékű zongorakottával gyarapodott, mely anyag Borsay Pál zongoraművész és zenepedagógus hagyatékának megmaradt részeként került birtokunkba.
Borsay Pál (1921-1976) Erdélyből áttelepül családból származott, édesapja katonakarmester volt. Ő maga tanulmányait a Budapesti Zeneakadémia zongora szakán Keéri-Szántó Imre és Böszörményi-Nagy Béla növendékeként végezte s Pécs zenei életének az ötvenes évek elejétől volt részese.
Zongoraművészként (többek között Schumann, Liszt, Honegger és Bartók versenyműveinek volt szólistája), tanárként, korrepetitorként és a csembaló avatott mestereként egyaránt emlékezetes produkciókat nyújtott.
Az Antal György vezényelte Liszt-kórus fénykorában a nagy oratóriumok continuo szólama nála mindig biztos kezekben volt.
Emberként szellemes, jó kolléga, zeneileg igen sokoldalú, kitűnő muzsikus volt, olyan, aki mind a komoly, mind a könnyű zene területén a legnagyobb otthonossággal mozgott.
Borsay Pál kottagyűjteménye a Pécsi Tudományegyetemen
Borsay Pál kottagyűjteményét egykori munkahelye, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Zeneiskolai Tanárképző Intézetének Pécsi Tagozata, annak egykori könyvtára őrizte, majd az intézmények összevonását követően a PTE Művészeti Kari könyvtárába került.
A kották restaurálását követően - tekintettel azok muzeális értékére - a gyűjtemény minden darabja „Védett” státuszt kapott, s terveink szerint a közeljövőben digitalizálásra kerül. A hagyaték különgyűjteményként a Művészeti Kar Könyvtárának emeleti raktárában került elhelyezésre.
A gyűjtemény összetétele
A kizárólag zongoraművek kottáit tartalmazó (94 tételes) gyűjtemény a barokk, klasszicizmus, bécsi klasszika, romantika, impresszionizmus és a 20. század egyetemes és magyar mestereinek, többek közt Scarlatti, Bach, Rameau, Clementi, Mozart, Beethoven, Brahms, Chopin, Liszt, Mendelssohn, Schubert, Schumann, Debussy, Prokofjev, Weber, Bartók műveit tartalmazza.
A kották többségüket tekintve német kiadásúak, a 19. század végéről, a 20. század elejéről származó kottaritkaságok.
Az Egyetem és a Művészeti Kar zenét szerető, ill. zenész közössége különlegesen értékes gyűjteménnyel lett gazdagabb.
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!