Gyógynövények és illusztrációk - kiállításmegnyitó

nyitókép

A Botanika hónapja programsorozat keretében 2022. május 31-ig tekinthető meg a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épületében a Gyógynövények és illusztrációk című kiállítás.

A megnyitón Szeberényi Gábor, a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont főigazgatója; Prof. Dr. Betlehem József, a PTE általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese; valamint Dr. Horváth Györgyi, a PTE GYTK Farmakognóziai Intézetének igazgatója, tudományos és diákjóléti dékánhelyettes mondott beszédet.

A megnyitót követően Dr. Horváth Györgyi: Virtuális kirándulás a természet patikájában című előadását, illetve a PTE ETK HKO Konfuciusz Intézet képviseletében Zhu Liang TCM oktató: TCM indications of common herbs in Hungary című angol nyelvű előadását hallgathatták meg az érdeklődők.

A kiállításon a PTE GYTK Farmakognóziai Intézet állandó kiállításának darabjai kerültek bemutatásra. Gyógyszerész- és biológushallgatók, valamint oktatók munkái mellett megtekinthetők dr. Rácz-Kotilla Erzsébet professzor asszony akvarellképei.

A PTE ETK Konfuciusz Intézet 11 darab kínai gyógynövénye és növényritkaságai is megtekinthetők a tárlaton, magyar nyelvű ismertetővel.

A vitrinben, gyógynövények és a Klimo Könyvtár különleges kötetei láthatóak.

Lippai János (1606-1666) fő műve a Posoni kert című három kötetes munka. Az első kötet a Virágos kert (Nagyszombat 1664), a második a Veteményes kert (Bécs 1664), harmadik pedig a Gyümölcsös kert (Bécs 1667). Ebben a munkában a pozsonyi érseki kert növényeit, és az azokhoz kapcsolódó gyakorlati, természeti munkálatokat írta meg.

Friedrich Justin Bertuch (1747-1822) német könyvkereskedő, fordító és író volt. Egyik legjelentősebb műve a fiatalság számára készült műve, amely a természettudományokat mutatja be színes ábrákkal ellátva. A munka címe Bilderbuch zum Nutzen und Vergnügen der Jugend. Magyar fordításban is megjelent Természethistóriai képeskönyv az ifjuság hasznára és gyönyörködtetésére. A 12 kötet (24 kötetes kiadása is létezik) megjelenési évei: 1790-1830. A mű jelentőségét, pedagógiai sikerét, korabeli fontosságát bizonyítja, hogy a magyar nyelven kívül latinra, angolra, franciára és olaszra is lefordították

Gottlieb Tobias Wilhelm (1758-1811) legjelentősebb természettudományokkal foglalkozó műve az Unterhaltumgen aus der Naturgescichte. 1792-től jelent meg népszerű természettudományi sorozata, mely 25 kötetben mutatta be a növényvilág, állatvilág és a természeti jelenségek főbb tudnivalóit. A művet gazdag illusztrációs anyag is kiegészítette, mintegy 1469 színezett metszet díszíti a könyveket. 

Az Enciklopédia, vagy a tudományok, művészetek és mesterségek rendszeres szótára (röviden Nagy Francia Enciklopédia, Francia Enciklopédia vagy csak Enciklopédia, franciául Encyclopédie, ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers, röviden Encyclopédie) című korai enciklopédia Franciaországban 1751-től jelent meg.

Az utolsó köteteket 1780-ban adták ki. A francia felvilágosodás alapműve. A nagy mű 35 kötet lett, 71 818 cikket és 3 129 illusztrációt tartalmazott. Az első 28 kötetet Diderot szerkesztésével 1751 és 1772 között jelentették meg. További 5 kötetet más szerkesztők állítottak össze 1777-ben, végül 2 kötet névmutató jelent meg. A francia felvilágosodás több ismert alakja dolgozott a művön, többek között Voltaire, Rousseau, és Montesquieu.

A rendezvény, a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, a PTE GYTK Farmakognóziai Intézet, a PTE ETK Konfuciusz Intézet, valamint a Múltból a jövő felé centenáriumi programsorozathoz kapcsolódóan valósult meg.

A megnyitó videós beszámolója a Pécsi Tudományegyetem YouTube csatornáján érhető el.


A kiállítás 2022. május 31-ig várja az érdeklődőket!

A kiállítás megtekinthető:

Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont 0. szint aula, a regisztráció mellett (Pécs, Universitas u. 2/A)


Fotók: Szemes-Révész Enikő Evelin, Gergely Zsuzsanna

A vitrinkiállítás anyagát összeállította: Czirják Márton, Molnár Dávid

A kiállítás anyagát rendezte: Balogh Fanni, Gergely Zsuzsanna, Öhlmüller Gergely, Pató Diána, Szemes-Révész Enikő Evelin




Trackback link: