Könyvajánló

Kiadó:
Cartaphilus
ISBN:
978 963 266 084 4
Kiadás éve:
2008
Mű a katalógusban:

Erőszakmentesség és együttérzés

Mindig nagyon megtisztelő és megható, ha könyvről, könyvekről lehet mondani bármit is. Sokan úgy gondolják, hogy ebben a globalizált, kissé elgépiesedett világban klasszikus értelemben vett könyvekre nem sokáig lesz szükség. Aligha hiszem, hogy ez így lenne. Sok ezer éve készülnek könyvek különböző formában, szomorú végét jelentené az emberi kultúrának, ha ezek a hagyományos értékek eltűnnének. Nagyon bonyolult kiválasztani egy könyvet a sok jó kötet közül. Szívesen ajánlottam volna ebben a csuda világban, amiben ma élünk József Attilát, vagy a Srebrenicáról szóló kötetet, de mégis egy másik könyvet vettem elő. Az utóbbi idők általam egyik legnagyszerűbbnek gondolt kötetét ajánlom tisztelettel.



Dr. Gyurok János szociológus, PTE BTK Társadalom- és Médiatudományi Intézet, Szociológia Tanszék Móhandasz Karamcsand Gandhi, akit Mahátmának, Nagy Léleknek is hívnak és Tendzin Gyaco, Őszentsége a XIV. Dalai Láma aki a buddhista hagyomány szerint Csenrézin, az együttérzés és a szeretet bódhiszattvájának a megtestesülése, Barcza Zoltán fordításában és Gáthy Vera szanszkrit lektorálásával 2008-ban a Cartaphilus Könyvkiadó gondozásában megjelentette az Erőszakmentesség és együttérzés című könyvet.

A könyv mindig jó alkalom az olvasásra, mondta Somlyó György, különösen igaz ez erre a nagyszerű, szellemet és lelket felemelő kötetre.

Ma, amikor az emberi civilizáció egy meghatározó része, különösen a fejlettnek mondott nyugati kultúrák közül sokan kizárólag csak az erőre, egyes csoportok kirekesztésére és mások gyarapodására, a szerzésre koncentrálnak, menedéket jelenthet olvasni az erőszakmentességről, együttérzésről és a szeretetről.

Ez a szenzációs könyv, ahogyan a Bhagavad Gítában is olvashatjuk nem acél karddal, hanem a tudás kardjával hasítja szét a kétségeinket.

A kötet naptár jellegű szerkezetben segíti az olvasót eligazodni a világ dolgaiban. Nem utasít, nem parancsol, nem oktat ki és nem gyűlölködik. Erőszakmentességre, együttérzésre, szeretetre, toleranciára, szelídségre hív, mindarra, ami talán még megmentheti az emberiséget. Rávilágít arra is, amit már Krishnamurti is megfogalmazott korábban, hogy a presztízs, a hatalom utáni vágyakozás összefüggésben áll az agresszióval és a félelemmel.

Az igazság és az igaztalanság között nincs kompromisszum, a szeretet alapja az önzetlenség, az erkölcs megköveteli, hogy ne ártsunk másoknak; a megbocsátás emberibb a büntetésnél, az emberi élet értéke felbecsülhetetlen, segítsünk másoknak, de legalábbis ne ártsunk. Ilyen és ehhez hasonló fontosságokat olvashat a Tisztelt Olvasó ebben a remek kötetben. 

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2013. november 11-én hétfőn, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!