Nincs más lehetőségünk: a jelenlegi globális válság egyre súlyosabb annak ellenére, hogy az utóbbi években dollármilliárdokat költöttek el a kezelésére. Nyilvánvalóvá válik az a gondolat, amelyet Einsteinnek tulajdonítanak: "egy problémát nem lehet megoldani azzal a gondolkodásmóddal, amely magát a problémát létrehozta."
Az elmúlt évtizedek válságkezelései hasonló gondolkodási modell alapján történtek, mint amelyek a válságot létrehozták. Ezért nem voltak eredményesek, vagy ha igen, csak rövidtávon és részlegesen. A problémakezelés kudarcainak másik oka, hogy a világot és szűkebb környezetünket nem egységes, összefüggő rendszerként kezeljük. Egy pozitív szándékú beavatkozás következményei akár súlyosak is lehetnek hoszszútávon, vagy a világ másik felén. A legmegdöbbentőbb példa erre az, hogy a növekvő élelmiszertermelés ellenére folyamatosan növekszik a világban az éhezők száma és aránya egyaránt.
A jelenlegi válság nagyon mély és mindenre kiterjed: a társadalmi, gazdasági és környezeti problémák egy nagyon bonyolult összefüggő rendszere jött létre. A történelem során mindig voltak válságok, azonban ez a jelenlegi valóban sokkal súlyosabb, mint a korábbiak. Az emberiség ugyanis már teljesen belakta a Földet, nincs hova mennünk, ha elfogytak és kiszáradtak a legelők.
Régen a válságok általában elszigetelten és külön-külön jelentkeztek. A múlt évezred végére azonban a helyi válságok globálissá váltak, bonyolultan összefonódtak és ma már szinte mindenre kiterjednek.
A nyugati típusú kultúra rendezőelve a gazdasági növekedés: egyre többet és újabbat termelni és fogyasztani, többet utazni, messzebbre, gyorsabban - akár hitelek árán is. Kényelmes és pazarló életünk alapját a Föld erőforrásai jelentik, amelyek azonban végesek. Egy véges rendszerben viszont nem lehetséges végtelen növekedés, illetve a szabályozatlan növekedés összeomlást, súlyos válságokat eredményez. Mivel a jelenlegi növekedés nem tartható fenn, ennek a problémának a megoldására jött létre a fenntartható fejlődés koncepciója, amely egy biztonságosabb, kiegyensúlyozottabb jövő lehetősége.
E könyv nagyon röviden elemzi a globális válság kialakulását, legfontosabb jellemzőit, és feltárja a válság gyökereit és összefüggéseit, mert ezek ismerete nélkül nem érthetjük meg a jelenlegi helyzetet. Csak ezek alapján lehet biztonságos döntéseket hozni a jövőre. A fenntartható fejlődés rendezőelveinek elemzése után a könyv a cselekvés lehetőségeit, működő és sikeres gyakorlati példákat mutat be.
Szerte a világban és itthon is nagyon sokan ragaszkodnak a megszokott dolgokhoz, életformához, gondolkodáshoz, mert az biztonságérzetet nyújt számukra. Általában nem szeretünk, nem akarunk változni, még akkor sem, amikor csak látszatbiztonság vesz körbe bennünket, és már ez is recseg-ropog. Azonban a világ első számú törvénye az állandó változás, megújulás.
A változás azért fontos, mert lényegében azonos a megújulással, fejlődéssel. Nincs értelme várni, a feladatunkat, felelősségünket senki sem fogja átvállalni helyettünk. A személyes felelősségünk felismerése az első feladat.
Itt kell elkezdenünk, ahol épp vagyunk, a saját otthonunkban, közösségeinkben és településeinken, és most, akár ebben a pillanatban, ezen a napon. Bármelyik közeg alkalmas arra, hogy valós megoldásokat találjunk problémáinkra. Az eredmények újabb erővel és élményekkel gazdagítanak mindannyiunkat. Példa és tanulság környezetünk számára, ahogy életünk biztonságosabbá és felszabadultabbá válik.
(A könyvben gyakoriak az ismétlésnek tűnő gondolatok, amelyek azután újabb összefüggésben folytatódnak. Világunk nagyon bonyolult, és minden mindennel összefügg, ezért egy ténynek, jelenségnek számtalan kapcsolata van.)