Könyvajánló

Kiadó:
Terc
ISBN:
963-9535-06-0
Kiadás éve:
2004
Mű a katalógusban:

487 bekezdés és 617 kép a műemlékvédelemről

Műemlék épületekkel szinte mindenütt találkozhatunk. Turistaként felkereshetjük a történeti nevezetességeket, múzeumokat, templomokat, miközben rácsodálkozunk az épületek szépségére. Ha szerencsések vagyunk esetleg munkahelyünk, lakóhelyünk, iskolánk is egy-egy szép régi épületben kap helyet. A mi városunk – Pécs – Magyarország egy olyan települése, ahol szinte minden utcában műemlékek vesznek körül bennünket, ezért is lehet érdekes egy olyan könyv, amely az épített környezetünk iránti fogékonyságra teszi nyitottá olvasóit.



Dezső Krisztina könyvtáros-muzeológus (PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont) A régi épületek életének, megőrzésének manapság nagyon fontos kulcsa a műemlékvédelem. Román András könyvében nem a szakembereket, hanem a laikus, művelt nagyközönséget igyekszik a mai műemlékvédelmi gyakorlathoz közel vinni. Kevés, de lényegre törő szöveggel mutatja be a műemlékek védelmének célját, a védett épületek fajtáit, valamint a helyreállítási módok típusait. A szövegek mellett nagyon sok kép segít megérteni a korábbi és mai trendeket a magyar és külföldi műemlékvédelmi gyakorlatban. A követendőnek ítélt, jó megoldások mellett mindig ott láthatjuk a kevésbé szerencsés, rosszul sikerült felújításokat is. Érdemes csemegézni a fotók között, hiszen a könyv megjelenése óta néhány sokat kritizált megoldás, például a székesfehérvári romkert fémszerkezete is már a múlté. A diósgyőri királyi vár, vagy a visegrádi királyi palota épületegyüttese teljesen újjáépült.

A könyvből olyan – egy turista számára lényegtelennek tűnő – dolgokat is elsajátíthatunk, hogy mire jó vagy nem jó a didaktikai csík, vajon miről szól a Velencei Karta, és miért nem jó diktatúrában műemléknek lenni? A könyv olvasása után már más szemmel fogunk nézni a műemlékekre, és a legközelebbi utazásunk alkalmával elkápráztathatjuk „szaktudásunkkal” útitársainkat. Néhányan pedig nemcsak a régi könyvtárak, templomok, várak, kastélyok több száz évvel ezelőtti múltjára, hanem azokra az elvekre, építészeti divatokra, a felújítás koncepciójára is fel fognak majd figyelni, amely az épületek 21. századi képét meghatározzák.

(Forrás: Dezső Krisztina könyvtáros-muzeológus
PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont)