Mind az otthonomban, mind a munkahelyemen könyvek sokasága vesz körül. A könyv számomra nemcsak a kikapcsolódás, hanem a munka, a tanítás-tanulás elengedhetetlen eszköze is. Miközben kerestem, böngésztem a könyvespolcokon, rábukkantam egy olyan történelmi szakmunkára, amelyet két évtizeddel ezelőtt olvastam először nagy érdeklődéssel, majd később tanítottam is belőle. A könyv, amelyet ajánlok, azért emlékezetes számomra, mert megtalálását pedagógiai kudarcélmény előzte meg. A Janus Gimnázium egészségügyi és óvónői tagozatán tanítottam a ’90-es évek elején történelmet. Ezekbe az osztályokba szinte csak lányok jártak, akik nem sok érdeklődést mutattak a történelemtankönyvekben leírt száraz események, háborúk, politikai konfliktusok iránt.
Sok mindennel próbálkoztam, hogy megszerettessem velük a történelmet, amikor megtaláltam Kaari Utrio könyvét az európai nő történetéről. A könyvet a diákjaimmal együtt olvastuk, megbeszéltük, megvitattuk, és a közös munka során megélték a tanítványaim, hogy a történelem nem feltétlenül unalmas, hanem nagyon is érdekes, izgalmas, különösen ha Éva lányai sorsán, életén keresztül vizsgáljuk azt.
A finn szerző könyvét több nyelvre lefordították már. Kaari Utrio mind hazájában, mind pedig a világ különböző országaiban kisebb-nagyobb felzúdulást keltett azzal a merész állításával, miszerint a történelmet eddig férfiak írták férfiakról és férfiak számára. Ő viszont megírta az európai nő, a gyermek és a család történetét. Állatásaival akkoriban is sokan vitatkoztak, és bár a nőtörténeti kutatások azóta tovább árnyalták a történeti képet, mindez nem csorbítja a könyv értékét. A könyv imponálóan gazdag adathalmazzal, és különösen képanyaggal rendelkezik, amely a laikus olvasók számára izgalmas olvasmányt, a tanárok, diákok számára pedig hasznos ismereteket nyújt.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!