Az előző bő egy év magyar szépirodalmának gazdag terméséből Fehér Béla Kossuthkiflijére hívnám fel a figyelmet. Fehér Béla munkája könnyed, élvezetes, ugyanakkor feszes, iz galmas „áltörténeti” szöveg, amely mögött ott mosolyog Jókai, Krúdy, Rejtő és vizuális értelemben Feszty Árpád is, akik a kellő időben, helyen és módon lépnek elő. Az író 1849. május 4. és május 12. közötti időszakban két lovaskocsi segítségével repíti át olvasóját Pozsony és Debrecen között. A roadmovie során megismerünk valóságos, fiktív, hús-vér, transzcendens, érző, érzéketlen, aktív, passzív szereplőket, akik együttesen és egységesen rajzolják (inkább festik) meg számunkra 1849 kossuthkiflis Magyarországát, amelyet valami mitikus, Kárpát-medencei logika működtet.
Fehér Béla története egészében is működik (folyamatosan a könyvhöz szegezi olvasóját), és a részletekben is finom, kidolgozott. Úgy alkotja meg nagyszabású, társadalomtörténeti tablóját, hogy abban helyén vannak a tájnyelvi és német fogalmak, szófordulatok, mondatok, illetve az érzelmek, a motivációk, az ízek, a hangulatok, a helyszínek, a földrajzi leírások. És nem csak azért, mert a szerző ezeket igényesen átgondolta, végigkutatta, hanem mert feszes történetével – a főszereplő Vödric Demeter cukrászmesterre utalva – ezeket a zseniális alapanyagokat, pompás összetevőket, morzsákat tökéletes kossuthkiflivé keverte, gyúrta és sütötte.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2013. november 11-én hétfőn, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!