Manapság, a sokkal kiszámíthatatlanabb időjárási jelenségek közepette jó, ha akad egy-két enyhébb, március közepi-végi hétvége, mikor azt mondhatjuk végre határozottan, irány a határ.
Számos népszerűsítő művel a háta mögött elhihetjük a Kossuth-díjas ornitológus Schmidt Egonnak, hogy a Gellért-hegy ösvényein, a tatai Öreg-tó partján, a Jura-hegységben vagy a Bakonyban, városi parkok zöldjében, erdők csöndjében ugyanaz a páratlan élmény kínálja magát. Hogyan rivalizálnak az etetőbe kitett szalonnáért a cinkék a varjakkal? Tavasszal vagy nyáron énekelnek többet a madarak? Miért félnek a barátposzáták és más apró madarak a tövisszúró gébicstől? Milyen túlélési technikát fejlesztettek ki a tőkés récék a ragadozó madarakkal szemben? Milyen apró lények mozognak a forrás tovafolydogáló, jéghideg vizében? Hol él az illatos hunyor? Melyik dunántúli csúcs közelében található Kisújbánya?
Sok-sok egyéb hasznos információ mellett a válaszok megtalálhatók ebben a szépen megírt, igényes kiállítású könyvben. Hiába a madarakon a hangsúly, minden egyes séta, túra hamarosan sokszereplős történetté válik. Növények, rovarok, csigák, halak, kétéltűek, kis és nagyvadak, a magyarországi élővilág jelentős része képviselteti magát. Azzal a méltóságteli és bensőséges tartással, amiért a természet lakóit szeretjük.