Gyermekkorom legmeghatározóbb alkotása az Ablak
Zsiráf. Rengeteget tanultam belőle, sőt jobban belegondolva minden, amit tudok,
azt az Ablak Zsiráfból tudom. Már a címe is milyen frappáns, melyet azzal a rafinériával
adták neki, hogy bemutassák: Mit is tartalmaz ez a remekmű.
Egy
néhány évvel ezelőtti Villányi Borfesztivál alkalmával döntöttem el, hogy
elolvasom ezt a könyvet. Annak idején – talán pont 2011 volt? – ünnepelte
fennállásának harmincadik évfordulóját a Korlátolt Felelősségű Társaság,
ismertebb nevén KFT, és kisebb nagyobb-koncertekkel készültek az évvégi
jubilálásra. Ez volt életem első KFT koncertje, s ez az alkalom keltette fel
bennem az igényt, hogy elolvassam Bornai Tibor, a mindig is szelíd-szolid
billentyűs visszaemlékezését a zenekar történetéről.
Egy regény, amelyben az egyes fejezetek mottói egy a kommunista diktatúra elvárásai alapján megfogalmazott, munkahelyi önéletrajzot idéznek? Elsősorban emiatt kezdtem olvasni Szabó Magda 1964-ben megjelent művét, ám A Danaida végül nem bizonyult tipikus történelmi regénynek – mégsem csalódtam.
A történelem iránt szenvedélyesen érdeklődő emberként magától értetődő volt, hogy egy a történelemhez szorosan kötődő olvasmányt választok bemutatásra. Végül Hahner Péter történelmi tévhitekről szóló könyvére esett a választásom, amely könnyed, élvezetes és igencsak olvasmányos stílusban íródott, emiatt nemcsak a tudós társadalom, hanem a nagyközönség is bátran forgathatja. A sorozat jelenleg már három kötetet számlál, ennek ellenére még mindig élnek olyan sztorik a köztudatban, amelyek magyarázatra szorulnának. A könyv olvasása közben döbbentem rá, hogy a történelmet mennyi téves sztereotípia lengi körül. Hiszen a benne szereplő események, történetek többsége mindenki által ismert, mindenki hallott róla, mindenki tudja, mindazonáltal legtöbbször érdemes a gyanakvás eszközével élni és feltenni a következő kérdést valóban így játszódott le minden.
A kötet nem elsősorban a magyar Nemzeti Színház 175 évéről szól, hanem arról, hogy mit jelentett, milyen szerepet töltött be, vagy milyent vártak el tőle alapítása óta a mindenkori kormányzati tisztviselők, parlamenti képviselők, rendezők, írók, társművészek, kritikusok, és a nézők. A szerző néhány jellemző epizódot emel ki a Nemzeti Színház történetéből, amelyek a színház egy-egy bemutatójához, s ily módon egy-egy évszámhoz kapcsolódnak.
Doktor Proktor egy feltaláló, akinek köszönhetjük a a puki por feltalálását, amit ha megeszünk, könnyen fenn találjuk magunkat az űrben. Ebben a 3. kötetben barátaival, Bulléval és Lisével egy könyörtelen invázió közepén találják magukat, a világvégét kell megakadályozniuk.
Kívánom, találd meg azt a könyvet,
Mi szívedhez közel férkőzhet,
Megnyitva a fantázia világát,
Álmok csodálatos kavalkádját!
Hisz ezért érdemes igazán élni,
Nem kell folyton folyvást a tévét nézni!
Harry világát, míg nem ismertem,
Az olvasást bizony nem szerettem.
Emlékszem öt napig tartott az első kaland,
Közben talán még a tanulás is abban maradt!
Végeztén a Bölcsek Kövével,
Éreztem, hozzám egy új világ jött el!
„…messzeringó gyerekkorom világa.
Belőle nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága
s remélem, testem is majd e földbe süpped el.”
Ott voltam, amikor ez a könyv készült. Jártuk a könyvesboltokat, néztük, mi a trendi, milyen a jó papír, a szép külső. Gyűjtöttük az ötleteket, hogy ez legyen a legszebb verseskönyv mind közül. Elkészült a borító, a kötet címet kapott, aztán elkészült a címadó vers is. Nyomdába került, elmentünk érte. Jó szaga volt. Tetszett.
„Van egy nagy, mégis egészen hétköznapi titok. Mindenkinek része van benne, mindenki ismeri, de csak kevesen gondolkodnak el rajta. A legtöbb ember tudomásul veszi, csöppet sem csodálkozik rajta. Ez a titok az idő."
Az első oldaltól kezdve magával ragadott a regény, letehetetlennek bizonyult a számomra, mindenhova magammal vittem, és olvastam, amikor akadt akár egyetlen szabad percem is, nehogy a szereplőkkel történjen valami, amíg én nem vagyok a könyv közelében. Egyből beleszerettem a főszereplő John Brice-ba, a könyvben tovább haladva pedig lassan a másik főszereplőbe, Ben Brice-ba is.